VODA V PLASTU

image_64


V roce 1866 přichází Mattoni jako první s myšlenkou uzavřít minerální pramen do skleněných lahví. Balení vody se ale od jeho dob změnilo a sklo vystřídal plast. Tato změna sice přinesla váhové odlehčení, ale našemu zdraví spíše přitížila.
Vezměte prosím do ruky první plastovou lahev, kterou potkáte a zapátrejte na jejím povrchu. Objevíte symbol trojúhelníku tvořeného šipkami, který má uvnitř číslo, popřípadě pod sebou zkratku. Výborně, trojúhelník znamená, že lahev můžeme recyklovat a jednoho krásného dne se ocitne ve žlutém kontejneru se svými kamarádkami a bude čelit svému osudu.
Ale co to číslo a zkratka? Ty označují druh materiálu, ze kterého je obal vyroben. Ráda bych vám teď představila,
1 – PET – Polyethylentereftalát
Lahev s tímto označením je na jedno použití. Může propouštět do vašeho nápoje ionty těžkých kovů, které narušují naši hormonální soustavu.
2 – HDPE – Vysokohustotní (lineární) polyetylén
HDPE by se měl stát vaším nejlepším přítelem. Tyto lahve mají nejmenší pravděpodobnost průsaku, a tudíž vám neublíží. Jsou to třeba kojenecké lahve. Pokud rádi používáte jednu lahev dokola do úplného zničení, ohlídejte si, že je to číslo dva.
3 – PVC (V) – Polyvinylchlorid
Takovému plastu se naopak vyhněte. PVC se hodí na podlahu jako linoleum, ale jako nádoba se nedoporučuje. Může narušit činnost hormonů.
4 – LDPE – Nízkohustotní (rozvětvený) polyetylén
LDPE známe jako plastové tašky. Materiál je relativně bezpečný. Pokud ho budeme používat správně a nebudeme jej moc namáhat, tak nebude do vody nic propouštět.
5 – PP – Polypropylén
Pod zkratkou PP hledáme plastové kelímky třeba na jogurt. Stejně jako LDPE by se neměl mechanicky namáhat ani vystavovat vyšším teplotám.
6 – PS – Polystyren
Polystyren jsou ti zábavné bílé kuličky slisované do vaší tepelné izolace. Jsou to ale velice vražedné kuličky. Jsou totiž karcinogenní. Pokud vaše přenosná chladnička PS obsahuje, tak nesmí přijít do kontaktu s jídlem.
7 – Ostatní
Sem patří např. PC – polykarbonát. Ten se k našemu tělu chová ještě hůř než polystyren. Uvolňuje BPA (Bisfenol A). Tato látka způsobuje kromě rakoviny také poruchy mozku (hlavně u dětí), narušuje hladinu hormonů a může poškozovat i srdce.

Doufám, že si teď po přečtení zkontrolujete svou lahev na vodu nebo krabičku na svačinu a vše pro nás jedovaté odložíte do kontejneru na plast, kam patří.



image_2 Autor:
Důvod proč redakce

Nebol nájdený žiaden obsah