Cukr a vliv na zdraví.

image_91

Dnes se podíváme blíže na  cukr, který je dalším rizikovým faktorem (stejně jako v předchozím článku zmiňovaná sůl) mající vliv na náš organismus. 

 

Nadměrná konzumace cukru tedy přímo souvisí se vznikem obezity, která je už v některých částech západního světa ve stádiu pandemie. Obezita je jedním ze zásadních faktorů při rozvoji vážných nemocí, jako jsou choroby srdce a cév, onemocnění ledvin, kostí a jater nebo diabetes,

Jaké je ale doporučené maximální množství, které bychom měli za den zkonzumovat?

 

Cukr (výrobek z řepy nebo třtiny cukrové) patří mezi sacharidy, které jsou spolu s bílkovinami a tuky hlavními živinami (makroživiny). 

 

Sacharidy by měly tvořit 40 % denního příjmu energie (tuky a bílkoviny po 30%) a přednostně by měly být konzumovány sacharidy složené, např. škrob. 

Jednoduché sacharidy (cukry), které nejsou přirozeně obsaženy v potravinách (tzv. cukry přidané - cukr a sirupy) mají dodávat pouze 10 % energie.

 

Toto množství je u naší populace překračováno téměř dvojnásobně a má řadu nepříznivých vlivů na zdraví.

 

Jaký je doporučený maximální denní příjem cukru?

 

WHO doporučuje preferovat ve stravě polysacharidy, cukrů konzumovat denně maximálně 90 g, přidaných cukrů pouze 50 g (v budoucnu 25 g)

 

Z hlediska výživového je konzumace většího množství cukrů riziková. 

Při nedostatečném výdeji energie se ukládají ve formě tuku a mají další nežádoucí účinky. 

Nezanedbatelné nejsou ani kariogenní účinky cukrů. 


Doporučení na závěr?

Sladká chuť je většinou lidí oblíbená (její obliba je člověku vrozena). V současnosti však příjem cukrů výrazně převyšuje doporučené dávky, a proto bychom měli jejich příjem výrazně omezit.



image_2 Autor:
Důvod proč redakce

Nebol nájdený žiaden obsah