BUĎ HO MÁTE NEBO HO POTŘEBUJETE ...

image_22

Všichni jsme už slyšeli, že vzduch venku je dnes silně znečištěn nejen ve městě, ale i na venkově. Ale věděli jste, že vzduch uvnitř našich domovů může být až 100krát horší než venku? A to v uzavřených prostorách strávíme 90 % svého života.

Na špatném vzduchu doma se podílí výpary z vaření, cigaret, chemikálií používaných při úklidu, spreje, svíčky... Dnes je dobře známé velmi negativní působení levných lepených nábytků, koberců, umělých materiálů. K tomu používáme počítače, tiskárny, televize... Za jediný rok uklidíme v průměrné domácnosti až 45 kg prachu. Každý den vdechneme75 000 částeček prachu.

Je prach jen neškodná špína?

Částice prachu jsou vytvářeny především lidskou činností (do bytu se dostanou zvenku a my sami uvnitř vytváříme další). Biologická frakce domácího prachu „bioaerosol“ obsahuje plísně, bakterie či frakce jejich těl, roztoče a produkty jejich metabolismu, šupinky lidské kůže, vlasy, chlupy domácích zvířat, částečky textilií i potravin.

Prachové částice zvyšují celkovou nemocnost i úmrtnost, zejména mají vliv na onemocnění srdce a cév, snižují plicní funkce, zvyšují spotřebu léků u astmatiků a zkracují délku života. Usazují se v kůži a sliznicích a ve spojivkovém vaku a mají dráždivý účinek vedoucí k zánětům kůže, sliznic a spojivek. Částice té nejmenší velikosti na sebe navíc váží látky, z nichž mnohé, např. polyaromatické uhlovodíky, mají karcinogenní účinky.

Plísně a roztoči…

V domácnosti se také setkáváme s řadou plísní. Plísně jsou závislé na ročním období, jsou na stěnách, potravinách, pokojových rostlinách. Závažná je jejich produkce toxinů – zdravotní důsledky jsou známy jako „horečka ze zvlhčovačů“ a jsou spojovány s klimatizací, zvlhčovačemi… Nebezpečí je v tom, že za vhodných podmínek se mohou dál rozmnožovat.

Roztoči a jejich výkaly jsou hrozbou nejen pro ty, kteří již trpí nějakou alergií, ale pro všechny, protože stále stoupá počet alergiků, u nichž se alergie objevuje náhle ve vyšším věku. Je prokázáno, že vystavení alergenům z těl roztočů v prvním roce života je významným zdrojem pro vyvolání astmatického záchvatu.

Během 10 let se počet úmrtí způsobených astmatem u dětí od 5 do 9 let zvýšil pětkrát. V ČR je dnes 25 % dětí do 15 let alergických a je zde registrováno 250 000 astmatiků, přičemž každý pátý člověk je již registrován jako alergik. Je prokázáno, že každá desátá alergie přerůstá v astma.

Vzduch doma je až 100krát horší než venku

Moderní budovy bez vzdušných vitaminů

Pokud je náš domov postaven z kovu, oceli či betonu, potom tyto materiály vytvářejí tzv. Faradayovu klec – ta narušuje velmi silně elektrické pole Země. A důsledky pro živý organismus? Migrény, alergické reakce, vznětlivost, nevolnost, bolesti srdce, nespavost…

Uvnitř moderních domovů a kanceláří bylo naměřeno i 30 aniontů na cm3. Anionty jsou „vzdušné vitaminy“ a Světová zdravotnická organizace udává hranici 600 iontů na cm3 pro zdraví člověka. Pokud klesá hranice vzdušných aniontů pod 50 na cm3, zastavuje se pohyb řasinek v plicích (řasinky jsou zodpovědné za samočisticí schopnosti plic). Počet rakovin plic stále narůstá.

Nadměrné používání syntetických materiálů (koberce, čalounění, záclony, PVC), klimatizace, televize, počítače, tiskárny, kouř a smog zvyšují koncentraci kladných iontů – při vysoké koncentraci dochází k jejich vnikání do plic. Způsobují migrénu, alergické reakce, vznětlivost, horkost, bolesti v krku, průduškový kašel, křeče. Zvyšují hladinu histaminu, což se projevuje bolestmi u srdce, sennou rýmou, nevolností, nespavostí.

Co z toho vyplývá? Dnes by měla mít každá rodina čističku vzduchu doma; minimálně v místě, kde spíme, abychom našemu organismu zajistili skutečný odpočinek.

Chci získat více informací nebo si chci objednat.




image_2 Autor:
Důvod proč redakce

Nebol nájdený žiaden obsah