Ryby s příchutí ibuprofenu

image_67

Spotřeba léků v Čechách stále roste. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv, Češi v loňském roce spolykaly celkem 6,5 miliardy dávek léků. To je 107 milionů denních dávek více než předloni. S tímto alarmujícím faktem pak souvisí i nárůst množství těchto léčivých látek v přírodě a vodních tocích. Tělo totiž nedokáže všechny látky spotřebovat, proto se vylučováním dostávají do odpadních i povrchových vod.

 

Výskyt farmaceutických přípravků je v některých lokalitách značný. Postiženy jsou především menší toky, do kterých přichází voda z velkých měst, kde se nachází nemocnice, domovy důchodců nebo léčebny. Při každém druhém odběru vodohospodáři odhalili celkem 14 účinných léčivých látek, včetně antiepileptik nebo protizánětlivých léků. V deseti procentech všech měření kvality povrchové vody, nalezli směs neuvěřitelných 29 druhů různých léků.

 

Nejčastěji se v českých řekách vyskytuje lék na cukrovku metformin. V loňském roce ho vodohospodáři objevili dokonce v 100% vzorků měření kvality vody. Je určený pro pacienty na léčbu diabetes, ale je předepisován i u lidí, kterým cukrovka teprve hrozí. V odpadních vodách se vyskytuje i řada dalších látek, mezi kterými jsou antidepresiva, ibuprofen nebo léky na vysoký tlak.

 

K negativnímu vývoji znečištění vod přispívá navíc i fakt, že každá třetí domácnost ročně vyhodí nebo spláchne do odpadu léky za půl miliardy. Je prokázáno, že farmaka mají podstatný vliv i na vodní živočichy. Ryby ztrácejí v takovém prostředí bázlivost a stávají se snadnou kořistí. Jejich ulovení bývá snadné, ale je třeba se smířit s tím, že jejich maso může být kontaminované chemickými látkami, které se vyskytuji v prostředí, ve kterém žijí.

 

O snížení spotřeby léků, především antibiotik se v posledních letech snaží Světová zdravotnická organizace. Apeluje zejména na uvážené používání tohoto léčiva, která by měla být nasazována jen v nejnutnějších případech.

 

Výjimkou v nadměrném užívání léků není ani Česká republika, lékaři ročně předepisují, v některých případech, zcela zbytečně, až 15 milionů balení. Na nadužívání antibiotik se podílejí nejenom lékaři, ale i pacienti. Lékaři si často ani neověří, jaký typ bakterie nemoc způsobuje. Mnohdy proto lékaři předepisují silná antibiotika i na nemoci, na která vůbec nefungují.



image_2 Autor:
Důvod proč redakce

Nebol nájdený žiaden obsah