PROČ PÍT ZELENINOVÉ ŠŤÁVY
Proč pít zeleninové šťávy
Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že bychom měli denně zkonzumovat 5-8 porcí ovoce a hlavně zeleniny. Sečteno a podtrženo se jedná o 400-1000 g denně. Ovoce a zelenina obsahuje širokou škálu esenciálních (neboli nezbytných) živin, které si tělo samo nevytvoří, proto je potřebujeme dodat do těla formou stravy. Mezi tyto látky patří hlavně vitamíny, minerály, antioxidanty, fytoživiny a enzymy. Sečteno a podtrženo se jedná o 400-1000 g denně.
Kdo z nás je ale schopen tolik zeleniny za den zkonzumovat?
Je skvělé, že existuje možnost řešení. Udělat si domácí čerstvé ovocné, ale hlavně zeleninové šťávy. Využijeme k tomu přístroje odšťavňovač, který je vynalezen již přes 80 let. První zmínky o čerstvých šťávách jsou ale známy již před 2 tis. Let. Pomocí tohoto spotřebiče – mimochodem by měl být součástí každé domácnosti – zvládneme zkonzumovat doporučené množství živin.
Odšťavňovač je přístroj, který na jednu stranu dává sušinu (= vláknina = nestravitelná součást ovoce, zeleniny, zrn, ořechů a semínek) a na druhou tekutinu (ta obsahuje výše uvedené živiny a určité množství jednoduchých cukrů).
Živiny v tekutině se velmi rychle vstřebají do krevního oběhu (cca za 15 – 30 min). Oproti tomu, když byste konzumovali celé kusy ovoce nebo zeleniny, trvalo by to několik hodin, nebylo by možné toho tolik sníst, aniž by většina lidí neměla problémy s gastrointestinálním traktem (plynatosti, apod.).
Proč musím jíst i syrové potraviny?
Potraviny, které neprošly tepelnou úpravou nad 42-46 stupňů Celsia, obsahují velmi cenné živiny a to jsou enzymy. Tyto látky zasahují do celého metabolismu, ovlivňují veškeré procesy trávení, souvisí se stavem imunitního systému, kardiovaskulárního, svalového a v neposlední řadě mají vliv i na procesy související s hubnutím nebo přibíráním.
Pitím čerstvých šťáv do těla dodáme obrovské množství enzymů. Proto mají tak pozitivní dopad na naše tělo.
Odšťavňujte hlavně zeleninu
Ovoce má v mnoha případech i vyšší množství jednoduchých cukrů (mnohdy až kolem 15-20g /100g). Vysoké dávky těchto cukrů nejsou pro tělo přínosné. Proto je nejvhodnější se zaměřovat hlavně na zeleninové šťávy, které mají (až na některé případy) mnohem méně cukrů, takže jsou pro tělo mnohem zdravotně přínosnější. Vyhledávejte hlavně tmavě zelenou zeleninu (obsahující látku zvanou chlorofyl, která má obrovsky pozitivní dopad na okysličování těla apod.) jako je brokolice, cuketa, listový špenát, chřest, řapíkatý celer, okurku, lilek, apod. Pokud se šťávami začínáte, doporučuji přidat i nějakou sladkou potravinu jako je mrkev, červená řepa nebo jablko.
Jakou zeleninu (případně i ovoce) používat?
Probléme dnešního konvenčního zemědělství je používání velkého množství umělých hnojiv, u kterých v mnoha případech byla prokázána karcinogenita. A množství vitamínů, minerálů a antioxidantů je hodně snížený. Opakem je toho u domácky pěstované zeleniny nebo v případě eko či bio zemědělství.
Jaký typ odšťavňovače vybrat?
Je prokázáno, že odstředivé odšťavňovače (vysoké otáčky během odšťavňování) mají negativní dopad na obsah živin a také přispívají k rychlejší oxidaci - tedy by se měli vypít ihned po připravení šťávy (max. do 15 min.)
Výhodnějším řešením jsou pomalu otáčkové lisy, které ovoce a zeleninu lisují, bez vzniku vyšších teplot a šťávy mnohem déle vydrží. Štávy lze přelít do uzavíratelné nádoby až po okraj s co nejmenším vzduchovým polštářem a dát klidně do lednice. Vydrží takto cca 24 hodin. Skvělé je to, že při přípravě večer se pak dají popíjet celý druhý den.
Poslední možnost je zakoupit hydraulický lis, kdy pak šťáva vydrží až 72 hodin. Problém je vysoká cena pohybující se v řádech několika desetitisíců korun.
Chci získat více informací nebo si chci objednat.
Video
Autor: Důvod proč redakce |