Proč jsou sacharidy důležité

Proč jsou sacharidy důležité?

V dnešním světě není vůbec jednoduché orientovat se v trendech o tom, co je zdravé a co ne. Internet nám zpřístupnil informace, které nám můžou jak pomoci, tak i velice lehce způsobit dalekosáhlé zdravotní potíže. Stačí jen špatná životospráva (neb jak s oblibou propagují média slovo „dieta“) a náš metabolismus nabere obrátky, které nás nejen ošidí o velké množství živin, vitamínů a minerálů, ale též se můžeme vyskytnout v situaci, kdy si naše tělo nebude vědět rady s úbytkem cenných živin a řekne si „a dost“.

Díky tomto množství pravdivých i nepravdivých informací je každý z nás vystaven velké otázce, a to jest „Co ve skutečnosti jíst, abych byl/a zdravý/á?“ Jednoduchá opdověd‘ na o samozřejmě neexistuje, nebot‘ každý jsme unikát a máme jiné spalování, zdravotní dispozice či jsme vystaveni rozdílným potenciálním zdravotním rizikům.

Jedno je ale jisté, všeho moc škodí a jakékoliv drastické omezování veden jak k zdravotním, tak i psychickým potížím. Představte si jednoduchou situaci, rozhodli jste se pro „dietu“ s nízkým obsahem sacharidů (pod tímto pojmem si představíme hlavně potraviny typu rýže, brambory, batáty, pšeničné výtvory, jako jsou chleba či těstoviny, fazole, quinoa, atd) a jste rozhodnuti tuto revoluční „dietu“ dodržet. Ignorujete fakt, že pracujete celý den, někteří z vás k tomu cvičí jednou, dvakrát či třikrát týdně.. A po dvou nebo třech týdnech nejen že máte nutkavou potřebu konzumovat cokoliv, co vám přijde pod ruku, vy jste totiž unaveni. Bez energie a bez té poletující denní radosti, kterou jste zažívali.

 

Tento stav je právě to, proti čemu je potřeba bojovat. A to ne tím, že budete na sebe ještě přísnější či že si budete říkat, jak jste slabí. Nejste. Jakákoliv „dieta“ která vás nutí omezovat nebo chraň Bůh eliminovat některé potraviny či potravinové kategorie z vašich jídelníčků nevěstí nic dobrého. Můžete se ptát proč, odpověd‘ je ale prostá – po tom, co nechceme, chceme ještě víc. A to je jen obecné konstatování.

Stává se, že když nekonzumujeme právě tyto životně důležité potraviny, možná to vydržíme týden, dva, či dokonce tři.. Ale jen budujeme půdu pro slavný  „jo-jo“ efekt, kdy jednoho dne vybuchneme a sníme čtyřnásobek porce, kterou bychom normálně snědli. A tehdy si naše tělo ukládá tuky, nebot‘ je přesvědčeno, že je v nouzovém režimu a musí si hlídat cokoliv, co produkuje energii. Kdo ví, jestli se ke zdroji opět někdy dostane.

Konkrétně v případě sacharidů, které jsou pro náš organismus nezbytné, má mnoho lidí pokřivené vnímání o tom, jak na nás působí a jak se ukládají. Většina se domnívá, že jakmile si dá těstoviny, okamžitě přibere dvě kila a problém je na světě. Odpíráte si to, po čem toužíte, kontrolujete svou mysl a nutíte své svaly strádat. Ano, svaly. Svaly, které tvoří zhruba 40% naší celkové hmotnosti, nebezpečně strádají.

Sacharidy mají totiž neskutečné množství výhod, bez kterých opravdu zdravě nemůžeme žít.

Sacharidy pomáhají produkovat serotonin, jinak zvaný hormon štěstí, a tím i přispívat k naší vyrovnané dobré náladě. Mnoho sacharidů, které konzumujeme, obsahuje taktéž velké množství vlákniny a tím i přispívá k úbytku hmotnosti, ne k přibírání na váze.

 

Sacharidy chrání naše srdce, nebot‘ snižují „špatný“ cholesterol a zároveň je prokázáno, že jsou nezbytné pro správné fungování našeho mozku. Věděli jste, že když se snažíte zhubnout a cvičíte, pak zhubnete lépe když váš jídelníček obsahuje správné množství sacharidů? Nepodceňujte je, sacharidy hrají klíčovou roli v regeneraci svalů a tím jsou i životně pro nás důležité.

To samozřejmě neznamená, že pokud se budete stravovat každý den hranolkami a krémovými těstovinami, pak zhubnete. Jak již bylo zmíněno, všeho moc škodí a v tomto případě to platí taktéž – respektujte své tělo a ideálních 30% sacharidů (ideálně batáty, hnědá rýže, quinoa, ovesné vločky, špalda, fazole, čočka, občas i těstoviny) na talíři zároveň s proteiny, zeleninou a zdravými tuky.

A pokud někdy budete cítit potřebu dát si těstoviny k obědu nebo večeři, nezoufejte, dejte si je! Pro právě takovýto případ jsem pro vás připravila recept, který vás nejméně zatíží.

Tagliatelle s bazalkovým pestem

Pro 4 osoby / Doba přípravy 15 minut / Pro 4 osoby

Ingredience:

350 gr čerstvých tagliatelle

Na pesto:

2-3 hrsti čerstvých bazalkových lístků

50 ml olivového oleje

2-3 stroužky česneku

50 gr piniových oříšků

4 lžíce čerstvého parmezánu

sůl a pepř na dochucení

 

Vždy doporučuji použít čerstvé těstoviny, které při správném vakuováni s VacSy vydrží podstatně déle a hlavně si uchovaní svoji čerstvost. Uvařte těstoviny dle návodu a v hmoždíři rozmělněte ingredience na pesto.

Jakmile budete mít těstoviny uvařené, smíchejte s pestem a podávejte!

Opravdu neexistuje nic jednoduššího a hlavě vám přeji krásné pochutnání bez nepotřebných výčitek!

Zdroj: RNutr. Irena Markovich, M.A.

 

 


image_2 Autor:
Důvod proč redakce

Nebol nájdený žiaden obsah