JAK POMÁHÁ PARNÍ ČIŠTĚNÍ ALERGIKŮM A ASTMATIKŮM ?

image_62

 Roztoči patří do řádu členovců a jsou velcí okolo 0,3 mm, takže je pouhým okem nemůžeme spatřit. Rádi s námi bydlí, protože se živí šupinkami lidské kůže. Krom toho se jim skvěle daří ve vlhku a teplu. Jejich pelíškem se tedy nejčastěji stává i ten váš pelíšek – matrace, peřiny a polštáře. Mimo toho se schovávají v sedacích soupravách, šatnících a dokonce i v koberci.

V ČR postihuje astma bezmála 1 000 000 lidí !

  Pokud si je prohlídnete v mikroskopu, možná se zděsíte jejich strašidelného vzhledu a kusadel. Naštěstí nás nijak neokusují a sami o sobě jsou pro nás neškodní.

U populace mladší 40 let vyvolávají astma z 90% alergeny !

  Problém nastává, pokud jste alergik nebo astmatik. V jejich výměšcích jsou obsaženy alergeny, které spouští alergii nebo astmatický záchvat. Pro zajímavost – na 1 gram prachu, který doma setřete, připadá 250 tisíc fekálních částic.

Průměrná česká tříčlenná domácnost vygeneruje cca 49 kg. prachu za rok.

  Víte, že v České republice trpí astmatem bezmála jeden milion lidí? To je každý desátý Čech. Trpí tím staří i mladí, přičemž 90 % astmatu vyvolávají alergeny jako jsou právě roztoči nebo prach.

  Myšlenkou, jak s alergeny bojovat, se zabývali v Americe v Národním institutu pro zdraví, kde zkoumali účinky páry na snížení alergenů v domácím prostředí.

  Pro srovnání používali kvalitní vysavač oproti vysavače, který má v sobě kombinaci vysávání a parního čištění. Oba vysavače zajistili snížení koncentrace roztočů i prachu.

  Bylo však zjištěno, že samotný vysavač je jen krátkodobé řešení a velmi rychle se objevily alergeny znovu.

  Pokud se ale k vysávání používala i pára, byly výsledky o mnoho lepší. Při opakovaných měření se ukázalo, že v období 4-8 týdnů objevil další pokles koncentrace alergenů. Parní vysavač funguje bez promáčení materiálu, což je výhoda, jelikož v mokru se roztočům i plísním daří nejlépe. K tomu je parní čištění bez chemických složek, které jsou pro astmatiky a alergiky zátěž. Odborníci tedy varují, že vysávat nestačí. Je vhodné k úklidu používat i páru.

Videoimage_2 Autor:
Důvod proč redakce