ČISTÁ VODA
V současnosti je voda u nás velmi kvalitní, ale přesto se do pitné vody mohou dostat zbytky pesticidů, léčiv, hormonů či dalších chemických látek obsažených například v pracích prášcích.
Malé množství těchto látek může filtrací projít. Zdraví to sice přímo neohrozí, avšak dle hygieniků hrozí zdravotní rizika, pokud se voda pije pravidelně desítky let.
Největší zásobárna pitné vody v Česku, ale i ve střední Evropě, je nádrž Švihov na řece Želivce. Zásobuje zhruba sedminu obyvatel republiky - Prahu, ale i velkou část Středočeského kraje.
První část vodní nádrže Švihov, která z „jezerní“ vody vyrábí vodu pitnou byla zprovozněna už v roce 1972 a další část v druhé polovině 80. let.
Aktuálně už však nádrž potřebuje důslednou rekonstrukci, která zabere několik let. V roce 2021 by měla být celá oprava areálu hotova. Tato modernizace bude klíčová pro zajištění té nejčistší vody.
Nově bude mít Švihov šestnáct moderních filtrů, s granulovaným aktivním uhlím, které do pitné vody už nic nepropustí
„Ano, voda z Želivky je už teď kvalitní, v budoucnu by však měla být úplně, úplně skvělá. Novou technologií se podaří odbourat i ty zbytky látek, které se standardním způsobem neodstraní,“ uvedl ředitel Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka v Praze Mark Rieder.
Pitná voda musí splňovat stále přísnější hygienické normy.
Modernizace zajistí, aby minimálně další dvě generace měly jistotu, že budou mít kvalitní pitnou vodu.
Pak zřejmě nastane čas dalších oprav.
Autor: Důvod proč redakce |